Nejnovější zprávy z Církev.cz

Olympijské hry jsou příležitostí k naději a míru

Před zahajovacím ceremoniálem Letních olympijských her 2024 v Paříži ve Francii Athletica Vaticana povzbuzuje sportovce k vzájemnému přátelství a opakuje výzvu papeže Františka k olympijskému příměří.

Číst dál

Svatá Magdaléna u Zbytin opět ožila

Někdejší vesnice Svatá Magdaléna se sklárnou poblíž obce Zbytiny na Šumavě zanikla po 2. světové válce a v roce 1989 se na jejím místě nacházely jen trosky zničeného kostela. Zásluhou německých rodáků byl kostel svaté Maří Magdalény v letech 1994–1995 opraven a znovu ho požehnal Mons. Václav Dvořák, tehdejší generální vikář českobudějovické diecéze.

Číst dál

Astronaut Hopkins: Eucharistie pro mě byla ve vesmíru útěchou

„Každé ráno před výstupem do kosmu, než jsem se v tichu vesmírné stanice začal oblékat, jsem přijal svaté přijímání spolu s vědomím, že ať se v následujících 15 hodinách stane cokoli, Ježíš je se mnou," promluvil astronaut Mike Hopkins na Národním eucharistickém kongresu v USA o tom, jak důležité pro něj bylo přijímání eucharistie na vesmírné misi.

Číst dál

Papež František rozhodl, že Arcidiecéze Buenos Aires už nebude "první" diecézí v Argentině

Rozhodnutím papeže Františka, které bylo zveřejněno v pondělí 22. července, ztratí argentinská Arcidiecéze Buenos Aires od 25. srpna 2025 svůj "primát". Tedy místní arcibiskup již nebude argentinským primasem. Tento titul získá od 7. září diecéze Santiago del Estero.

Číst dál

Patriarcha chaldejské katolické církve: Pro nás je požehnání manželství svátostí, nikoliv pouhým požehnáním

Sedm měsíců po vydání dokumentu Fiducia Supplicans, a po jednání chaldejské synody, které se konalo 22. července, chaldejská katolická církev vydala stanovisko, že žehnání homosexuálním párům nebude udělovat.

Číst dál

Svatý Jakub Apoštol, patron Španělska, „nejodvážnější a nejstatečnější“

25. července si církev připomíná svatého Jakuba Apoštola nebo Jakuba Většího – známého také jako Jakub Zebedeův – jednoho z dvanácti apoštolů vybraných Kristem. Díky textům z Nového zákona, v nichž je zmiňován, ho můžeme poznat v různých aspektech jeho života. Tento Jakub je často označován jako „starší“, aby se odlišil od jiného Kristova apoštola, „Jakuba Menšího“.

Číst dál

Poslední šance přihlásit se na Celostátní setkání animátorů do Kroměříže

Sekce pro mládež ČBK pořádá ve dnech 12.–17. srpna 2024 Celostátní setkání animátorů (CSA) v Kroměříži. Zváni jsou všichni aktivní mladí ve věku od 16 let. Cílem setkání je vzdělávání a formace mladých aktivních věřících z České republiky. Přihlašování končí 31. července 2024.

Číst dál

Vatikán: Nihil obstat k trinitárním vizím Gioacchina Genoveseho

Dikasterium pro nauku víry vydalo kladné stanovisko (nihil obstat) k „intelektuálním vizím“ Gioacchina Genoveseho. Nevyjadřuje se k jejich nadpřirozenému charakteru, pouze konstatuje, že nejsou v rozporu s učením církve, oceňuje jejich pozitivní obsah a poukazuje na prvky, které je třeba objasnit, aby nevedly k výkladům odporujícím katolické víře.

Číst dál

Svatý stolec vyjadřuje hluboké znepokojení nad nárůstem jaderných zbraní

Arcibiskup Ettore Balestrero, stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN v Ženevě, vystoupil na zasedání výboru OSN pro nešíření jaderných zbraní a varoval před existenční hrozbou, kterou jaderné zbraně představují.

Číst dál

Život olympijské sportovkyně Katie Ledecké provází silná víra, říká bývalá ředitelka její školy

Katie Ledecká, olympijská sportovkyně považovaná za jednu z nejlepších plavkyň všech dob, často mluví o své víře a zkušenostech z katolických škol. První zlatou olympijskou medaili získala v roce 2012 v 15 letech. S deseti olympijskými medailemi a 21 tituly mistryně světa na kontě je Ledecká připravena stát se jednou z nejlepších sportovkyň na Olympijských hrách v Paříži.

Číst dál

Mezinárodního eucharistického kongresu v Ekvádoru se účastní i česká delegace

Národní Eucharistický kongres v USA před několika dny skončil, ale v Ekvádoru vrcholí přípravy na 53. mezinárodní eucharistický kongres, který se uskuteční 8.–15. září v hlavním městě Quito. Účastní se ho delegace ze 40 zemí včetně České republiky. Níže přinášíme 10 klíčových informací k tomuto kongresu.

Číst dál

Svatý Šarbel Machlúf, libanonský světec, který spojil Východ a Západ

Církev si připomíná 24. července svatého Šarbela Machlúfa, libanonského kněze, asketu a řeholníka, který patřil k maronitské katolické církvi – východní církvi z 5. století. Svatý Šarbel byl po několika staletích prvním východním světcem, který byl kanonizován. Ve španělsky mluvících zemích, zejména v Mexiku, patří k nejoblíbenějším světcům.

Číst dál

Kardinál Parolin se setkal s ukrajinským prezidentem, potvrdil mírové úsilí Svatého stolce

Vatikánského státního sekretáře kardinála Pietra Parolina přijal 23. července v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zástupce papeže potvrdil solidaritu a závazek Svatého stolce pomoci nalézt spravedlivý a trvalý mír.

Číst dál

Vědec po studiu Turínského plátna konvertoval ke katolicismu: Je to fotografie samotného Ježíše, říká.

Bill Lauto, enviromentálního vědec a konzultant v oblasti energetiky, Turínské plátno sleduje a studuje od svých 14 let. Vše začalo, když na internetu našel fotografii Turínského plátna, a uvěřil, že se dívá na fotografii samotného Ježíše.

Číst dál

FOTOGALERIE: Mše svatá na poděkování 90. narozenin J. M. Karla M. Vrby

V neděli 22. července v 15 hodin sloužil biskup Vlastimil Kročil mši svatou na poděkování za 90 let života P. Karla M. Vrby. Jeho Milost Karel Maria Vrba, čestný kanovník Katedrální kapituly v Českých Budějovicích, dnes žije na odpočinku v Blatné a po P. Karlu Skalickém je druhým nejstarším knězem diecéze.

Číst dál

Kardinál Parolin se na Ukrajině setkal s premiérem a předsedou parlamentu

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin se při právě probíhající návštěvě Ukrajiny setkal s ukrajinským premiérem Denisem Šmyhalem a s předsedou parlamentu Ruslanem Stefančukem. Oba představitelé vyjádřili uznání za návštěvu státního sekretáře, která je podle nich projevem blízkosti Svatého stolce k ukrajinskému lidu trpícímu válkou.

Číst dál

Rodina jako domácí církev. Manželé, buďte domovem Krista

Ve světě, kde rodiny duchovně hladoví po Kristu kde manželství není standardem, rodiny potřebují pocit, že jsou milovány a přijímány i se svými nedostatky a slabostmi. Posláním křesťanských rodin je pomáhat dalším rodinám, aby se staly domácími církvemi a učinily svět otevřený pro Boha. Tyto a další myšlenky provázely 13. mezinárodní setkání laického hnutí manželské spirituality Team of Our Lady, které se konalo od 15. do 20. července v italském Turíně.

Číst dál

Kardinál Tagle: Dělte se o Boží dary a Eucharistii s druhými

Národní eucharistický kongres, který se konal v americkém městě Indianapolis od 17. do 21. července vyvrcholil mší svatou, kterou sloužil kardinál Luis Antonio Tagle, proprefekt dikasteria pro evangelizaci. Ve své homilii vyzval k obnovení úsilí o eucharistické a misijní obrácení.

Číst dál

Sv. Brigita Švédská, patronka Evropy, vzorná žena, manželka a matka

23. července si církev připomíná svatou Brigitu, patronku Švédska, zakladatelku Řádu Nejsvětějšího Spasitele, matku svaté Kateřiny Švédské a po více než dvě desetiletí spolupatronku Evropy. Tento titul jí udělil svatý Jan Pavel II. během vigilie Velkého jubilea roku 2000. Svatá Brigita se o patronát Evropy dělí se svatým Benediktem z Nursie, svatou Kateřinou Sienskou, svatým Cyrilem a Metodějem a svatou Terezou Benediktou od Kříže (Editou Steinovou).

Číst dál

Kardinál Parolin na Ukrajině: Nikdy neztrácejte důvěru a naději v Boha

Státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin, je jakožto vyslanec papeže Františka ve dnech 19.–24. července na návštěvě Ukrajiny. V neděli 21. července předsedal závěrečné mši svaté při pouti katolíků latinského obřadu na mariánském poutním místě v Berdyčově. Ukrajinský lid ujistil o blízkosti Svatého otce a povzbudil ho, aby „neztráceli víru, i když se zdá, že zlo má navrch“.

Číst dál

Premonstrátský klášter v Nové Říši otevřel dveře návštevníkům

Ve čtvrtek 18.července 2024 premonstrátský opat Marian Rudolf Kosík požehnal zrekonstruované prostory kláštera Nová Říše. Slavnostního žehnání se zúčastnili i zástupci politického života. Samotnému požehnání předcházel slavnostní program a vystoupení hostů v klášterním kostele sv. Petra a sv. Pavla. Klášter v Nové říši po investicích nabídne více prostor k ubytování a také nové návštěvnické centrum a kavárnu.

Číst dál

Arcibiskup požehnal olympionikům

V kapli Arcibiskupství pražského na Hradčanském náměstí požehnal ve čtvrtek 18. července arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, sportovcům, kteří se zúčastní olympijských her v Paříži. Jako velký příznivec sportu si pak s dvojnásobnou olympioničkou Ivetou Vacenovskou zahrál stolní tenis.

Číst dál

Svatováclavský hudební festival: Koncerty v původních Sudetech na obnovu unikátního poutního kostela

Hudební cyklus v unikátním kostele sv. Anny ve Staré Vodě je novým projektem Svatováclavského hudebního festivalu. Díky koncertům kulturně-společensky oživí genia loci zaniklé sudetské vsi (dnes Vojenský újezd Libavá) a přispěje k obnově jednoho z tradičně nejdůležitějších poutních kostelů. Poprvé navíc festival Slavnostním koncertem na pouť ke svaté Anně 28. července symbolicky vkročí do Olomouckého kraje.

Číst dál

FOTOGALERIE: Poutní mše svatá na Malém Blaníku

V neděli 21. července 2024 celebroval pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer po padesáti pěti letech poutní mši svatou u kaple svaté Máří Magdaleny na Malém Blaníku.

Číst dál

Svatovavřinecká pouť na Sněžku

Tradiční česko-polské putování na Sněžku se uskuteční 10. srpna. Jako obvykle se akce zúčastní i mnoho poutníků z Polska, včetně polských biskupů.

Číst dál

Program papežské cesty do Lucemburska a Belgie

Ve dnech 26.–29. září papež František navštíví Lucembursko a Belgii u příležitosti 600. výročí založení Katolické univerzity v Lovani. Návštěva se uskuteční necelé dva týdny po papežově návratu z dvanáctidenní cesty do Indonésie, Papuy-Nové Guineje, Východního Timoru a Singapuru.

Číst dál

Jeruzalémský kardinál: Palestinští i izraelští katolíci trpí. Co by měla církev dělat?

Latinský jeruzalémský patriarcha kardinál Pierbattista Pizzaballa se vyslovil pro ukončení rozdělující politiky, která zachvátila Gazu, a vyzývá všechny, aby se spojili ve snaze k zastavení krize v tomto regionu.

Číst dál

Sv. Marie Magdaléna, první svědkyně Ježíšova zmrtvýchvstání.

22. července slaví katolická církev svátek svaté Marie Magdalény (lidově také Máří Magdalény), blízké učednice Páně. Pocházela z Magdaly, města na západním břehu Genezaretského jezera (Galilejského jezera), a proto dostala přízvisko „Magdaléna“.

Číst dál

Dnes slavíme svatého Vavřince z Brindisi, mnicha, který "vydal za celou armádu"

21. července slaví církev svátek svatého Vavřince z Brindisi, kapucína, kterého papež Jan XXIII. v roce 1959 prohlásil za učitele církve.

Číst dál

Papež při modlitbě Anděl Páně: Zpomalte, přemýšlejte a modlete se, abyste byli více soucitní

Papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně 21. července řekl, že chceme-li být starostlivější a soucitnější, musíme zpomalit od každodenního spěchu tím, že strávíme čas rozjímáním a modlitbou, abychom načerpali nové fyzické i duchovní síly.

Číst dál

Dnes slavíme sv. Apolináře, mučedníka z Ravenny

20. července slaví katolická církev svátek svatého Apolináře, prvního biskupa Ravenny (Itálie) a patrona tohoto města.

Číst dál

Zemřela františkánka Milada Anna Kopecká OSF

Ve věku nedožitých 92 letech života si Pán povolal sestru Miladu Annu Kopeckou OSF. 73 let žila v řeholním zasvěcení Školských sester svatého Františka. Dlouhá léta byla představenou Konference vyšších představených ženských řeholí. Odpočinutí věčné dej jí, Pane, a světlo věčné ať jí svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Parte naleznete v příloze.

Číst dál

Trojjazyčná farnost v srdci Prahy

V červenci oslavila církev vskutku unikátní výročí, milénium od úmrtí světce a středověkého císaře sv. Jindřicha. Právě jemu je společně se sv. Kunhutou zasvěcen kostel na Novém Městě, kde v rámci oslav sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, slavnostní bohoslužbu a zasadil památný strom. Kostel je mimo jiné speciální tím, že ho využívají hned tři farnosti, česká, slovenská a maďarská.

Číst dál

Papež: Ať Letní olympijské hry 2024 v Paříži přispějí k úctě a harmonii

Papež František zaslal vřelé pozdravy a modlitby ke mši svaté za mír sloužené dnes dopoledne 19. července v pařížském kostele Madeleine před blížícím se zahájením Letních olympijských her 2024 v Paříži ve Francii. Přeje si, aby tato sportovní událost přispěla k míru a přátelství ve světě, který to velmi potřebuje.

Číst dál

S biskupem Janem Vokálem na pouť do Jablonného v Podještědí

Poutní mše svatá se uskuteční v sobotu 24. srpna v nově zrekonstruované bazilice sv. Zdislavy a sv. Vavřince s udílením svátosti nemocných, katechezí pro děti. Hlavním celebrantem mše svaté bude Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký.

Číst dál

Eucharistický kongres v USA: Obnova znamená dosáhnout jednoty a vidět Krista v druhých

Apoštolský nuncius ve Spojených státech, kardinál Christophe Pierre ve čtvrtek při zahájení Národního eucharistického kongresu v Indianapolis vyzval věřící, aby šli nad rámec praktik spojených s eucharistií, aby si vážili svého vztahu s Kristem, a aby se naučili jinak přistupovat k bližnímu tím, že ho přijmou v jeho různorodosti.

Číst dál

Biskupovy rady na dovolenou: Pouze v Bohu naše duše skutečně odpočívá

Biskup z Getafe (Španělsko) Mons. Ginés García Beltrán se v dopise zamýšlí nad významem odpočinku v souvislosti s letním obdobím, kdy mnoho rodin využívá možnosti vzít si několik dní dovolené.

Číst dál

Účastníkům Světového dne prarodičů budou uděleny plnomocné odpustky

Apoštolská penitenciárie uděluje věřícím, kteří se 28. července 2024 zúčastní čtvrtého Světového dne prarodičů a seniorů, možnost získat plnomocné odpustky.

Číst dál

Papež František navštívil děti na letním táboře ve Vatikánu

Papež František navštívil 18. července dopoledne letní tábor "Estate ragazzi in Vaticano" v doprovodu otce Franca Fontany, který má na starosti organizaci aktivit.

Číst dál

Víra a svědectví mladého sportovce, který zemřel při půlmaratonu

Mexický atlet Juan Stenner tragicky zemřel 14. července během půlmaratonu v Mexico City. Připomínáme jeho život plný víry a vášně pro sport.

Číst dál

Křižácký poklad odhalen: Středověký oltář nalezený v jeruzalémském Božím hrobě

Historici objevili v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu oltář z doby křižáckých válek. O nálezu informovala Rakouská akademie věd.

Číst dál

Papež připomněl 1500 let uctívání starobylého mariánského obrazu

Papež František zaslal poselství otci Antoniu Piccolovi, v němž připomíná 1500. výročí uctívání obrazu Santa Maria in Portico a povzbuzuje Řád řeholních kleriků Matky Boží, aby pokračovali ve svém poslání charity, mírotvorby a evangelizace.

Číst dál

FOTOGALERIE: Poutní bohoslužba u příležitosti 1000. výročí smrti sv. Jindřicha

V neděli 14. července 2024 se v kostele sv. Jindřicha a sv. Kunhuty v Praze na Novém Městě uskutečnila slavnostní bohoslužba při příležitosti 1000. výročí smrti sv. Jindřicha, kterou si letos připomínáme. Slavnostní mši svatou v tamním kostele celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

FOTOGALERIE: Konference Charis 2024

Ve dnech 10. - 14. července 2024 se konala v Brně konference Charis. Hostem letošní konference byl P. Jozef Mihok CSsR, který je provinciálem Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – redemptoristů. Program konference tvořily přednášky, adorace, bohoslužby, společná modlitba a neformální setkání. Mezi hlavními celebranty bohoslužeb byl brněnský biskup Pavel Konzbul a plzeňský biskup Tomáš Holub.

Číst dál

Rok české hudby a barokní Litomyšl

Ve dnech 10.–15. srpna 2024 se v Litomyšli uskuteční 9. ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který do pomyslných plachet východních Čech pravidelně v létě vhání barokní, ale čerstvý vítr. V letošním roce, který se slaví jako Rok české hudby, připomene festivalový program celou řadu barokních výročí – 400. výročí narození skladatele Jiřího Melcelia, 350. výročí narození architekta Františka Maxmiliána Kaňky a prostor bude dán i 340. jubileu skladatele Bohuslava Matěje Černohorského.

Číst dál

Od rakoviny k uzdravení: Svědectví účastnice Národního eucharistického kongresu

Dnes, 17. července začíná oficiální program Národního eucharistického kongresu v USA. Christina Wheatleyová, jedna z účastnic, vydává svědectví o svém uzdravení skrze eucharistii.

Číst dál

Biskup Vlastimil Kročil oslavil 30. výročí kněžského svěcení

V sobotu 13. července 2024 oslavil diecézní biskup českobudějovický Vlastimil Kročil třicáté výročí svého kněžského svěcení. Dne 16. července 1994 o svátku Panny Marie Karmelské jej v katedrále svatého Mikuláše vysvětil na kněze českobudějovický biskup Antonín Liška.

Číst dál

Arcibiskup Broglio: Atentát na Trumpa je selháním politického diskurzu

Atentát na prezidenta Trumpa by nás měl přimět k zamyšlení nad kvalitou politického diskurzu, uvedl předseda amerického episkopátu v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Podle něj je třeba přiznat selhání a mobilizovat ke změně mentality „Je tragické, že politický diskurz v této zemi dospěl do bodu, kdy na sebe lidé jednoduše křičí a není prostor pro naslouchání druhým,“ zdůraznil arcibiskup Timothy Broglio.

Číst dál

Zjevení Panny Marie ze Scoglia: Pozitivní stanovisko Dikasteria nauky víry

Vatikánské dikasterium pro nauku víry vydalo stanovisko „Nihil obstat“ ke zjevením Panny Marie z jihoitalského Scoglia. V souladu s novými normami o nadpřirozených jevech nevyjadřuje jistotu ohledně nadpřirozené pravosti jevu, ale konstatuje, že v obsahu zjevení nebyly nalezeny žádné prvky, které by byly v přímém rozporu s učením církve. Výrok dikasteria zároveň povzbuzuje místního biskupa, aby pastorační hodnotu tohoto místa docenil, například prostřednictvím poutí.

Číst dál

Kardinál a poradce papeže: Církev je koherentní a nemění svůj morální postoj jen proto, aby byla přijata

Kardinál Oswald Gracias, jeden z členů Rady kardinálů (C9), která radí papeži Františkovi, ujistil, že "Církev je koherentní", a proto nemění svůj morální postoj, aby byla přijata, v otázkách, jako je role žen nebo osob "s odlišnou sexuální orientací".

Číst dál

Polští zákonodárci zamítli snahu o zrušení kriminalizace pomoci při potratech

Polští zákonodárci těsnou většinou hlasovali pro zachování silných pro-life zákonů v zemi a zamítli návrh zákona, který by zrušil všechny trestní postihy pro osoby, které poskytují pomoc ženám, jež si nechávají provést nelegální potrat.

Číst dál

Studovat teologické obory lze i v Hradci Králové

Využijte možnost tříletého bakalářského studia s teologickým zaměřením na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Přihlašování je možné do 2. srpna 2024.

Číst dál

Euro 2024: Biskupové vyzdvihují víru trenéra vítězného španělského fotbalového týmu

Po nedělním vítězství Španělska nad Anglií (2:1), které znamenalo čtvrtý titul mistra Evropy, poblahopřálo několik španělských biskupů národnímu fotbalovému týmu a vyzdvihlo katolickou víru jeho trenéra Luise de la Fuenteho.

Číst dál

Cesta 121 zve na motopouť za kněze a rodiny

Modlitba za kněze a rodiny neprovází pouze pěší poutě, ale může propojit také milovníky motorek. Napadlo to lidi spjaté s projektem Cesta 121, které pomáhá kněžím v čase stáří nebo v období různých nesnází. Motopouť do Králík na Horu Matky Boží se chystá v sobotu 7. září. „Na naší pouti se chceme modlit za kněze, rodiny, za naše blízké a přátele, které nosíme v srdci,“ zvou organizátoři.

Číst dál

Připomínáme si 30 let od kněžského svěcení biskupa Vlastimila Kročila

Před 30 lety, 16.července 1994, přijal biskup Vlastimil Kročil v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích kněžské svěcení. Děkujeme mu za jeho službu církvi a vyprošujeme mu mnoho Božího požehnání do dalších let.

Číst dál

Památka Panny Marie Karmelské, matky svatého škapulíře

16. července slavíme památku Panny Marie z hory Karmel, matky svatého škapulíře, pomocnice v poslední hodině a záruky věčného života.

Číst dál

Papež k řeholníkům: Modlete se za povolání a věnujte pozornost formaci

"Nikdy se nevzdávejte modlitby, která vychází ze srdce, nikdy se nevzdávejte těch chvil před svatostánkem, kdy mluvíme s Pánem a necháváme ho, aby k nám promlouval," řekl papež při audienci, dnes 15. července, pro zástupce šesti řeholních kongregací. Na úvod se jich zeptal na povolání, kolik mají noviců a odkud pocházejí. Zdůraznil, že se musejí snažit, aby nezemřeli bez následníků. "Modlete se za povolání, musíte mít nástupce, kteří budou pokračovat v charismatu. A dbejte na jejich formaci, aby byla dobrá," dodal František.

Číst dál

Ve frýdecké bazilice se rozbíhá oprava za 50 milionů Kč

V úterý 16. července se naplno rozbíhá oprava interiéru frýdecké baziliky Navštívení Panny Marie. Rozsah prací předčí všechny ostatní aktuální opravy církevních památek v Moravskoslezském kraji. Místní na jaře chrám vyklidili a na dva roky se s ním museli rozloučit. Oprava si totiž vyžádala kompletní uzávěru chrámu. Bazilika se dočká třeba nové barvy stěn. Turisté a poutníci budou moct po otevření zavítat i do krypty.

Číst dál

Ženy dnes mohou v církvi zastávat mnoho rolí

Mimořádné ocenění – Řád svatého Řehoře Velikého – obdržela začátkem července od papeže Františka vedoucí tiskového oddělení ČBK Monika Klimentová. Zlínská rodačka žije dnes v pražské arcidiecézi a AP zodpověděla při příležitosti svého ocenění několik otázek.

Číst dál

Poprvé po 500 letech jsou v týmu sanpietrini vatikánské baziliky dvě ženy

Přítomnost žen není v dlouhé a starobylé tradici práce a umění ve Fabrica di San Pietro žádnou novinkou, ale až doposud se do týmu sanpietrini žádná žena nedostala.

Číst dál